Ułatwienia dostępu

Endodoncja

Leczenie kanałowe – czyli co to endodoncja i kiedy należy podjąć leczenie?

Podczas wizyt w placówkach stomatologicznych większość z nas spotkała się z określeniem „leczenie kanałowe”. Jednak w sytuacji, gdy od lekarza […]

Podczas wizyt w placówkach stomatologicznych większość z nas spotkała się z określeniem „leczenie kanałowe”. Jednak w sytuacji, gdy od lekarza pada termin „leczenie endodontyczne” na twarzy pacjentów pojawia się zazwyczaj dezorientacja. Wówczas należy pamiętać, że endodoncja to dział stomatologii, który diagnozuje choroby miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchowych, a zabieg kanałowy, to główna metoda leczenia.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Dentysta za pomocą niewielkich narzędzi piłująco – penetrujących usuwa resztki zainfekowanej tkanki z systemu korzeniowego, a następnie wypełnia wyczyszczone kanały biokompatybilnym materiałem. W przypadku, gdy stadium uszkodzenia zęba jest wysokie, jest to jedyny sposób, aby ocalić go przed jego całkowitym usunięciem z jamy ustnej – ekstrakcją. Faktem jest, iż leczenie kanałowe cechuje się wysoką skutecznością, a owo miano zawdzięcza przede wszystkim mikroskopowi endodontycznemu, który pozwala dokładnie zdiagnozować uszkodzonego zęba oraz usprawnić zabieg poprzez kilkukrotne powiększenie obrazu. Co więcej, szeroka gama znieczuleń pozwala przeprowadzić zabieg bezboleśnie, dzięki czemu pacjent może czuć się komfortowo na dentystycznym fotelu. Pełny proces leczenia to zazwyczaj jedna lub dwie wizyty.

Endodoncja – wskazania do leczenia

Pierwszym objawem jest oczywiście ból. Na początku jest on znośny, jednakże w późniejszych etapach zaczyna być rwący i promieniujący, a w jamie ustnej może pojawić się gorzki posmak. Jest to spowodowane m.in.:

  • zapaleniem, martwicą miazgi zęba
  • zaawansowaną próchnicą
  • źle leczoną próchnicą
  • złamaniem zęba
  • nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem kanałowym (zostawienie fragmentów narzędzi w kanałach lub ich niepełne wypełnienie)

W takich sytuacjach należy, jak najszybciej udać się do stomatologa, aby zapobiec ekstrakcji.

Endodoncja mikroskopowa – precyzyjne leczenie kanałowe

System kanałowy zęba posiada unikalną, często skomplikowaną budowę. Ząb może posiadać kanały proste, rozdwojone, zakrzywione, w których dodatkowo mogą pojawiać się liczne rozgałęzienia. Wówczas niezbędne okazuje się użycie mikroskopu. Obraz powiększony 21 – krotnie pozwala lekarzowi na odnalezienie wszystkich kanałów zębowych i ich skuteczne oczyszczenie. Obecnie endodoncja mikroskopowa jest szeroko stosowana w placówkach stomatologicznych, a jej kolejne innowacje zwiększają efektowność leczenia.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Nasza placówka oferuje leczenie endodontyczne pod mikroskopem na najwyższym poziomie. Nasi specjaliści pracują z mikroskopem Leica M320, tomografią (CBCT) oraz wieloma przyrządami pomiarowymi w celu wykonania maksymalnie precyzyjnego leczenia.

Poznaj nasz zespół >>> https://stomatologia.centrumogrodowa.pl/zespol/

Zapraszamy do Centrum Medycznego Ogrodowa do Poradni Stomatologicznej. Zapisy pod numerem 603 613 944.