Ułatwienia dostępu

Czym jest chlamydia trachomatis?

Chlamydia trachomatis to rodzaj bakterii, który jest głównym powodem zwiększania się liczby chorób przenoszonych drogą płciową. Jest to spowodowane m.in. złośliwością tego schorzenia, ponieważ rozwijająca się bakteria nie wywołuje na początku żadnych objawów. Badania potwierdzają, że około 80% kobiet nie jest świadomych infekcji bakterią, aż do momentu pojawiania się powikłań takich jak: pieczenie czy ból podczas oddawania moczu. Narzędziem, które uchroni pacjentkę przed negatywnymi konsekwencjami, jest test na chlamydię, który potwierdzi obecność lub nieobecność bakterii i wskaże lekarzowi odpowiedni plan leczenia.

Jak przebiega test?

W specjalistycznych placówkach medycznych test na chlamydię wykonuje się przy użyciu techniki PCR (reakcji łańcuchowej polimerazy), która polega na amplifikacji specyficznych fragmentów DNA chlamydia trachomatis. Badanie rozpoczyna się od pobrania materiału biologicznego – wymazu z pochwy. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie próbki. Proces ten polega na oczyszczeniu DNA m.in. za pomocą rozpuszczenia komórek i bakterii. Następnym i jednocześnie najważniejszym etapem jest reakcja PCR i analiza wyników. Wynik może być interpretowany na podstawie specjalnych testów diagnostycznych, takich jak elektroforeza żelowa, spektrometria masowa czy hybrydyzacja z sondą DNA. Wyniki testu PCR na chlamydię zwykle są gotowe w ciągu kilku dni roboczych, a ich dokładność jest bardzo wysoka.

Czy test na chlamydię jest bolesny?

W większości przypadków, testy na chlamydię nie powodują bólu. Jednakże w przypadku wymazu z szyjki macicy może czasami wystąpić niewielki dyskomfort lub uczucie ciśnienia podczas pobierania próbki. Jednak ból powinien być minimalny i krótkotrwały.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Nieleczone zakażenie chlamydią może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie miednicy, niepłodność, problemy z ciążą, a nawet zwiększone ryzyko zakażenia wirusem HIV. Testy na chlamydię ważne są przede wszystkim u kobiet, ponieważ nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań w ciąży, takich jak przedwczesny poród lub poronienie.

Warto też wspomnieć, że osoby aktywnie seksualnie również powinny wykonywać regularne badania na chlamydię. Pozwoli to na wykryć infekcję w jej wczesnym stadium, a także umożliwi szybkie i skuteczne leczenie.

Gdzie wykonać test?

Nowoczesna Poradnia Ginekologiczna mieszcząca się w Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach wykonuje testy na chlamydię za pomocą techniki PCR.

Cena badania wynosi 190 zł.