Ułatwienia dostępu

Biocenozy pochwy – co to?

W biologicznym słowniku biocenoza to kompleksowa sieć mikroorganizmów, które współdziałają ze sobą w układzie moczowo – płciowym kobiety. Ich celem jest podtrzymywanie prawidłowej flory fizjologicznej poprzez zachowanie odpowiedniego pH pochwy, które tym samym chroni organizm przed bakteriami i zakażeniami. Zmiany w składzie biocenozy pochwy mogą prowadzić do zaburzeń równowagi mikroflory, co z kolei może wywołać różnego rodzaju dolegliwości intymne, takie jak suchość pochwy, świąd, pieczenie, ból podczas stosunku, nieprzyjemny zapach.

Badanie biocenozy pochwy polega na ocenie składu mikroorganizmów występujących w pochwie kobiety. Pozwala zdiagnozować czy w środowisku intymnym występują bakterie i grzyby w odpowiedniej ilości i proporcjach. Badanie przeprowadza się w celach diagnostycznych, jak i również podczas leczenia infekcji pochwy.

Kiedy wykonać biocenozę pochwy?

W sytuacji, gdy pacjentka odczuwa dolegliwości takie jak ból podczas oddawania moczu, pieczenie, swędzenie okolic intymnych powinna wykonać biocenozę pochwy. Badanie zalecane jest przede wszystkim dla kobiet w ciąży, ponieważ wszelkie infekcje okolic intymnych mogą być niebezpieczne zarówno dla płodu, jak i matki. Wymaz pochwowy jest również ważny w leczeniu niepłodności, ponieważ zaburzone pH czy nieprawidłowa flora bakteryjna mogą być szkodliwe dla komórek rozrodczych i przyczyniać do trudności z zajściem w ciąże. Dodatkowo, badanie biocenozy pochwy powinno być wykonywane po każdym zabiegu ginekologicznym, w celu oceny wpływu zabiegu na mikroflorę pochwy.

Jak przygotować się do badania biocenozy pochwy?

W celu uzyskania wiarygodnego wyniku badania pacjentka powinna odpowiednio się do niego przygotować. Specjaliści zalecają przestrzeganie poniższych zasad:

  • Należy unikać przyjmowania leków doustnych lub dopochwowych co najmniej 48 godzin przed badaniem.
  • Wymaz z pochwy nie powinien być wykonywany w trakcie menstruacji.
  • Produkty takie jak tampony, kremy i żele dopochwowe zawierają składniki, które zaburzają naturalną równowagę mikroflory bakteryjnej, dlatego zaleca się niestosowanie ich przez co najmniej dwie doby przed biocenozą.
  • Biocenozy pochwy nie należy przeprowadzać podczas kuracji antybiotykowej.
  • Wstrzymać się od współżycia dwa dni przed pobraniem wymazu.

Badanie czystości pochwy – przebieg

Biocenoza pochwy jest badaniem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Trwa zaledwie kilka minut, podczas których ginekolog pobiera próbkę wydzieliny z tylnego sklepienia pochwy. Badanie rozpoczyna się od założenia specjalistycznego narzędzia – wziernika, a następnie za pomocą wymazówki lekarz pobiera materiał, który jest przekazywany do laboratorium.

Biocenoza pochwy

Od lat nasza klinika ginekologiczna dba o zdrowie każdej z Was. Mieścimy się w Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach, gdzie wykonujemy szczegółowe badania biocenozy pochwy w cenie 40 zł.

Zapisz się już dziś – kliknij tutaj.