Ułatwienia dostępu

Czym jest biopsja endometrium?

Biopsja endometrium (potocznie nazywana również biopsją ginekologiczną) to badanie błony śluzowej macicy. Jego przeprowadzenie umożliwia weryfikację, czy śluzówka macicy ma prawidłową budowę i skład komórkowy.

Jak przebiega?

Biopsja opiera się na pobraniu fragmentu tkanki niezbędnej do badania. Może przybrać formę polegającą na pobraniu jedynie fragmentu endometrium (czyli błony śluzowej macicy) lub też całej jej zawartości. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tzw. biopsją rysową, natomiast w drugim – z łyżeczkowaniem jamy macicy.

Pobrany materiał jest następnie badany pod mikroskopem, co pozwala sprawdzić jego stan oraz wykryć ewentualne zmiany i choroby. Ten etap nosi nazwę badania histopatologicznego.

Kiedy należy wykonać to badanie?

Biopsja endometrium to rodzaj badania ginekologicznego, które powinno być wykonane w następujących przypadkach: kłopoty z zajściem w ciążę, problemy z miesiączkowaniem oraz inne objawy – takie, jak: częste krwawienia oraz niepokojące bóle.

Badanie jest również wskazane wówczas, gdy istnieje poważna obawa wystąpienia schorzenia związanego z pojawieniem się oraz rozwojem nowotworu endometrium.

W jaki sposób się przygotować?

Przed przystąpieniem do biopsji należy sprawdzić, czy kobieta jest w ciąży (jest ona czynnikiem uniemożliwiającym wykonanie biopsji), a jeśli to potrzebne – wykonać również inne niezbędne badania (o nich powinien decydować lekarz).

Jeżeli chcesz przeprowadzić badanie biopsji endometrium – kliknij tutaj i zapisz się na wizytę w naszej klinice