Ułatwienia dostępu

Czym jest biopsja szyjki macicy?

Badanie diagnostyczne, jakim jest biopsja szyjki macicy (endocervix) ma na celu wykrycie zmian patologicznych w szyjce macicy oraz jej wewnętrznej warstwie. Jest to specjalistyczna procedura, w której lekarz pobiera próbki tkanki z szyjki macicy, a następnie wykonuje badanie pod mikroskopem w celu ustalenia, czy w tkance występują jakieś nieprawidłowości.

Jak przebiega zabieg?

Biopsja szyjki macicy składa się z kilku etapów:

  1. Przed przystąpieniem do zabiegu biopsji lekarz przeprowadza zwykle wywiad medyczny oraz badanie ginekologiczne, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do wykonania procedury.
  2. Następnie dokonuje znieczulenia obszaru szyjki macicy – za pomocą iniekcji lub żelu.
  3. Zabieg trwa zazwyczaj kilka minut i nie powoduje poważnego dyskomfortu u pacjentki. Procedura polega na włożeniu specjalnego narzędzia, tzw. wziernika do pochwy, który umożliwia lekarzowi pobranie tkanki z szyjki macicy. Do pobrania materiału używa się najczęściej cienkiej igły lub pęsety.
  4. Po pobraniu próbki tkanki lekarz nakłada na miejsce zabiegu opatrunek, który należy pozostawić przez kilka godzin. Po zabiegu mogą wystąpić krwawienie oraz niewielki ból w dolnej części brzucha, jednakże wymienione objawy ustępują po kilku dniach.
  5. W przypadku, gdy wynik biopsji szyjki macicy wykaże obecność zmian patologicznych, lekarz będzie mógł zalecić dalsze badania i leczenie.

Dlaczego warto ją wykonać?

Wykonanie biopsji jest istotne ze względu na to, że pozwala wykryć potencjalne zmiany patologiczne m.in. raka szyjki macicy, wczesne stadia choroby, a także inne zaburzenia, które mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Badanie powinny przeprowadzić pacjentki, które odczuwają zaburzenia w cyklu miesiączkowym, nieregularne krwawienia lub otrzymały nieprawidłowe wyniki badań cytologicznych. Wykrycie choroby we wczesnym stadium umożliwia na przeprowadzenie szybkiego i skutecznego leczenia.

Zalecenia po zabiegu

Chcąc zapewnić sobie szybki powrót do zdrowia i zminimalizować ryzyko powikłań, pacjentka po wykonanej biopsji powinna przestrzegać kilku poniższych zasad:

  • Unikać stosunków płciowych i korzystania z tamponów przez około tydzień od wykonania zabiegu, aby zapobiec infekcjom i zminimalizować ryzyko krwawienia.
  • Powstrzymać się od ćwiczeń fizycznych i intensywnej aktywności przez kilka dni.
  • Unikać kąpieli w wannie, jacuzzi i basenie przez kilka dni po biopsji, aby uniknąć ryzyka infekcji.
  • Stosować się do zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leków przeciwbólowych, antybiotyków lub innych leków, jeśli takie zostały przepisane.

Zapisy

Całą płeć piękną zapraszamy na konsultacje do Poradni Ginekologicznej w Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach! Nasi specjaliści zadbają o Twój komfort i zapewnią kompleksową opiekę.

Koszt zabiegu biopsji endocervix wynosi 250 zł.