Ułatwienia dostępu

Ginekologia

Czym są kłykciny kończyste – przyczyny, objawy i leczenie

Czy wiedziałaś, że kłykciny kończyste zwane również „brodawkami płciowymi” należą do grona najczęściej przenoszonych chorób drogą płciową? W niniejszym artykule dowiesz się, czym się charakteryzują oraz jak je leczyć.

Kłykciny kończyste – co to i jakie są ich objawy?

Kłykciny kończyste uważane są za dość krępujące schorzenie, głównie poprzez swoją charakterystyczną brodawkowatą tkankę o miękkiej, różowej powierzchni. Przyjmuje się, że osiągają średnio rozmiary o średnicy od 1 do 5 mm. Z biegiem czasu kłykciny kończyste zmieniają swoją barwę na czerwono – brunatną, a w późniejszym stadium łączą się w wykwity o kalafiorowym kształcie. W niektórych przypadkach pojawia się świąd i brzydki zapach.

Jak powstają kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) przez kontakt seksualny z osobą, która jest nosicielem wirusa. Co więcej, infekcja wirusem może zajść również w trakcie porodu lub poprzez brak higieny (używanie tych samych ręczników, bielizny). Choroba rozwija się w przeciągu 8 miesięcy od zarażenia. Coraz więcej lekarzy uważa, że kłykciny kończyste mogą być zmianą przedrakową szyjki macicy.

Badania diagnostyczne kłykcin kończystych

Do zdiagnozowania brodawek płciowych może posłużyć wziernik ginekologiczny, a także regularne badania cytologiczne, które pozwalają wykryć stany przednowotworowe lub inne zmiany wywołane przez chorobę kłykcin kończystych. Lekarz pobiera materiał biologiczny z szyjki macicy, a następnie bada go pod mikroskopem. W niektórych przypadkach można wykonać biopsję, aby dokładniej zbadać tkankę i wykluczyć obecność zmian dysplastycznych.

Kłykciny kończyste – metody leczenia

Rozwój opisywanej choroby może prowadzić do poważnych zaburzeń fizjologicznych, jak np.: zaburzeń w oddawaniu moczu, a wraz z rozwojem infekcji może prowadzić nawet do raka szyjki macicy. Z tego powodu zalecane jest, jak najszybsze rozpoczęcie leczenia metodami zachowawczymi, jak i zabiegowymi.

Zachowawcze

  • Leki przeciwwirusowe – substancje podofilotoksyna (roztwór na skórę) lub imikwimod (krem), są stosowane w leczeniu kłykcin kończystych. Powyższe leki hamują replikację wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną kłykcin. Podofilotoksynę nakłada się bezpośrednio na kłykcinę, natomiast imikwimod nakłada się na skórę wokół kłykcin. Leki przeciwwirusowe zwykle należy stosować przez kilka tygodni, aby uzyskać efekty terapeutyczne.
  • Maść z sinekatechiną – oparta na ekstrakcie zielonej herbaty. Zaleca się stosowanie jej trzy razy w tygodniu na brodawki płciowe do momentu ich zanikania.  

Zabiegowe

  • Krioterapia – w tym zabiegu wykorzystuje się ciekły azot, który jest  skutecznym sposobem w zwalczaniu małych, jak i dużych narośli. Krioterapia jest całkowicie bezpieczna i wykonuje się ją nawet u kobiet w ciąży.
  • Laseroterapia – jest to metoda znana z dużej precyzyjności i skuteczności. Lekarz za pomocą specjalnego urządzenia z laserem kieruje go na kłykcinę, czego rezultatem jest jej odparowanie. Po mniej więcej dwóch tygodniach widoczne są pierwsze efekty terapii.

Usunięcie kłykcin kończystych – Centrum Medyczne Ogrodowa

Czy Ciebie też dotknął ten wstydliwy problem? Pozwól, że nasz zespół specjalistów się Tobą zaopiekuje. Jesteśmy nowoczesną Poradnią Ginekologiczną, która mieści się w Centrum Medycznym Ogrodowa w Skierniewicach. Już dziś możesz zapisać się na wizytę – kliknij tutaj.

Zapoznaj się również z cenami zabiegów – cennik.

Artykuły

Może Cię zainteresuje jeden z tematów