Ułatwienia dostępu

Ginekologia

Wkładka domaciczna – działanie, rodzaje i skuteczność

Antykoncepcja jest jednym z ważnych elementów dbania o zdrowie kobiet i ich swobodę wyboru. Wkładka domaciczna jest jedną z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych środków antykoncepcyjnych. Dowiedz się, jak działa, jakie są jej rodzaje oraz czy jest skuteczna.

Wkładka domaciczna – co to?

Wkładka domaciczna zwana inaczej spiralą, jest to małym, elastycznym pręcikiem w kształcie litery T, który jest wprowadzany do jamy macicy. Aplikację wkładki wykonuje doświadczony lekarz ginekolog, tym samym zapewniając pacjentce bezpieczeństwo i skuteczność działania antykoncepcji.

Rodzaje wkładek domacicznych – jak działają?

Wkładki domaciczne dzielą się na hormonalne i niehormonalne. Obecnie w placówkach ginekologicznych pacjentki decydują się na następujące rodzaje wkładek domacicznych:

Spirala Mirena

Spirala Mirena – jest jedną z najpopularniejszych na rynku. Zawiera lewonorgestrel – syntetyczny progestagen, który jest uwalniany do macicy przez okres 5 lat. Wówczas wkładka swoim działaniem powoduje zmianę w konsystencji śluzu szyjkowego, który staje się gęściejszy, a co zatem idzie, utrudnia plemnikom, przedostanie się do jajeczka. Następnie lewonorgestrel wpływa bezpośrednio na ścianę macicy, która w konsekwencji nie jest w stanie zagnieździć zapłodnionego jaja. Co więcej, zawarty w spirali progestagen hamuje owulację w niektórych cyklach menstruacyjnych. Największą zaletą wkładki domacicznej Mirena jest wygodna forma oraz gwarancja długotrwałej ochrony przed ciążą. Jest również skuteczną metodą leczenia niektórych schorzeń ginekologicznych, takich jak mięśniaki macicy, a także może pomóc w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Wkładka domaciczna Kyleena

Wkładka domaciczna Kyleena – jest to kolejny rodzaj hormonalnej wkładki, która w porównaniu ze spiralą Mirena, zawiera mniejszą dawkę hormonów – progestagenowego lewonorgestrelu. Działanie wkładki Kyleena jest niemalże identyczne, jak u Mireny. Warto zauważyć, że wkładka dzięki niższej zawartości hormonu jest korzystna dla kobiet, które odczuwają skutki dużej dawki hormonalnej. Warto pamiętać, że Kyleena jest stosowana wyłącznie w formie antykoncepcji.

Wkładka domaciczna niehormonalna

Wkładka domaciczna niehormonalna – znana jako wkładka T lub wkładka miedziana, działa poprzez uwalnianie jonów miedzi, które hamują ruchliwość plemników, utrudniając zapłodnienie jajeczka. Urządzenie składa się z małego ramienia w kształcie litery T, który jest pokryty miedzią. Ten rodzaj wkładki jest jednym z najskuteczniejszych i najdłużej działających metod antykoncepcji, zapewniając ochronę przed ciążą nawet przez 10 lat. Działanie wkładki niehormonalnej jest szczególnie korzystne dla kobiet, które nie tolerują hormonów. Jednakże podobnie jak każda metoda antykoncepcyjna, wkładka T może powodować skutki uboczne, takie jak bolesne i obfite miesiączki, skurcze i ból brzucha.

Jaka jest skuteczność wkładek domacicznych?

Popularne spirale domaciczne są bardzo skuteczne w zapobieganiu ciąży, osiągając skuteczność wynoszącą nawet ponad 99%. Warto pamiętać, że wkładka nie chroni kobiet przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ile kosztuje wkładka domaciczna?

Nasza placówka medyczna oferuje wszystkie powyższe rodzaje wkładek domacicznych, które prezentują się w następujących cenach:

  • Wkładka Mirena – 1300 zł.
  • Wkładka Kyleena – 1300 zł.
  • Wkładka niehormonalna – 700 zł.

Cena aplikacji spirali wynosi 700 zł, zaś usunięcia 300 zł.

Jak przygotować się do założenia wkładki domacicznej?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wizyta u ginekologa, który przeprowadzi z pacjentką wywiad medyczny oraz wyjaśni, jak wygląda sam proces zabiegu. W Centrum Medycznym Ogrodowa termin wizyty możesz zarezerwować już teraz, wystarczy kliknąć – zapisy.

Artykuły

Może Cię zainteresuje jeden z tematów